Zarobki w Branży

Jaka jest średnia zarobków programisty, designerki, artysty czy producentki w polskiej branży gier? Jak ocenić, czy proponowana płaca jest konkurencyjna? Jakie koszta zatrudnienia założyć podczas planowania budżetu nowego studia?

Zapraszam do zapoznania się z wynikami oddolnych, społecznościowych badań polskiej branży gier.

Dostępne raporty:

Metodologia

Badanie opierało się o ankietę internetową, zbierającą dane o zarobkach przed opłaceniem podatków i składek (czyli brutto z umowy dla UoP, UoD i UZ lub netto z faktury dla B2B) — jak i ich kontekście: polu działania firmy oraz doświadczeniu, specjalizacji, płci, typie umowy osoby ankietowanej, itp.

Ankieta była dostępna na Facebooku, grupach i forach internetowych dla twórców gier, oraz propagowana kanałami prywatnymi przez osoby ankietowane.

Zarobki

W 2022 średnia deklarowanych zarobków wynosiła 11 tys zł. Połowa ankietowanych zarabiała więcej niż 9,2 tys zł, co piąta ankietowana osoba zarabiałą mniej niż 5,5 tys zł a co piąta więcej niż 15 tys zł brutto. Najniższe deklarowane zarobki to 1,5 tys zł a najwyższe to 55 tys zł miesięcznie.

W 2023 średnia deklarowanych zarobków wynosiła 13,3 tys zł. Połowa ankietowanych zarabiała więcej niż 11 tys zł, co piąta ankietowana osoba zarabiałą mniej niż 6,5 tys zł a co piąta więcej niż 18 tys zł brutto. Najniższe deklarowane zarobki to 2 tys zł a najwyższe to 100 tys zł miesięcznie.

Mediana deklarowanych zarobków wzrosła przez ostatni rok o 19%, przy inflacji rok do roku 13% (GUS, maj 2023).

Bardziej szczegółową analizę znajdziesz w pełnym raporcie.

Dalsze kroki

Pierwsza edycja badania, spotkała się z dużym odzewem i, w rezultacie, tegoroczna ankieta powstała przy szerokiej współpracy i feedbacku branży. Wciąż pracujemy nad podziałem na specjalności, który będzie oddawał realia pracy przy produkcji gier, dostarczając jednocześnie danych nadających się do szerszej analizy.

Wśród tematów, które planujemy poruszyć w kolejnej edycji znajdują się kwestie nadgodzin, urlopów macierzyńskich i niepieniężnych bonusów.

Wszelkie uwagi i feedback proszę kierować pod artur@ganszyniec.com.